Na Zamku w Siewierzu uczestnicy wycieczki zobaczą m.in. bastejowy system obronny warowni.. Ponadto członkowie bractwa rycerskiego przeniosą zwiedzających zamek do epoki średniowiecza poprzez pokazy walk rycerskich, mody i kultury, a także animacje z widownią. Wycieczka nie ograniczy się jedynie do oprowadzania po obiektach udostępnianych w ramach standardowej oferty zwiedzania miasta, ale również zawita do niedostępnych dla zwiedzających obiektów sakralnych, tj. do kościoła pw. św. Walentego i św. Barbary oraz do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. W połowie zwiedzania na uczestników wycieczki czeka pokaz rekonstrukcji historycznej na dziedzińcu siewierskiego zamku, dzięki czemu będą mogli oni odpocząć od przekazywanej w tradycyjny sposób wiedzy historycznej na rzecz „edutainment” – edukacji rozrywkowej, umożliwiającej poprzez animacje, zarówno interakcje pomiędzy uczestnikami i rekonstruktorami, jak również wprowadzającą elementy rywalizacji w formie gier, zabaw.
Rynek w Siewierzu → Izba Tradycji i Kultury Dawnej (ul. Kościuszki 5) → Kościół pw. św. Macieja Apostoła → Zamek Biskupów Krakowskich – Książąt Siewierskich → Kościół św. Walentego i Barbary (długość trasy pieszo: około 1,5 kilometra) → Kościół pw. św. Jana Chrzciciela (dojazd autobusem) → powrót na Rynek w Siewierzu (dojazd autobusem).
Artur Rok – dyplomowy historyk, archeolog, konserwator zabytków architektury (studia magisterskie i podyplomowe), a także historyk sztuki (studia podyplomowe). Prezes Fundacji Zamek Siewierski im. Księstwa Siewierskiego, prowadzący prace konserwatorskie na zamku oraz badania dziejów zamku siewierskiego, zakończone licznymi publikacjami naukowymi. Członek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Od 2005 roku najpierw zawodowo, a następnie społecznie, nieprzerwanie oprowadza turystów po zamku siewierskim. Przewodnik przekazuje wiedzę, nawiązując do tradycji, historii miasta i regionu, jak również do szeroko rozumianej kultury i sztuki.
W przypadku zgłoszenia się osób niesłyszących i słabosłyszących dysponujemy tłumaczem języka migowego.
Trasa zwiedzania pieszego liczy ok. 1,5 km po terenie płaskim i utwardzonym. Do zamku prowadzi podjazd.
Ze względu na oddalenie kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu od pozostałych zabytków, zapewniony zostanie dojazd grupy wycieczkowej do miejsca zwiedzania autobusem. Uczestnicy wycieczki zostaną na zakończenie odwiezieni z powrotem na miejsce, z którego rozpoczęła się wycieczka – na Rynek w Siewierzu.
Rezerwacje możliwe od 23.06 w godzinach 8.00-15.00 pod nr telefonu 326741649 wew. 23 lub 24.