
Prawie 500 lat Tarnowskich Gór. Wspólne odkrywanie początków jedynego na Górnym Śląsku miasta wolności górniczej
Tarnowskie Góry – miasto wolności górniczej oczami odkrywcy
Wycieczka przenosi uczestników do czasów początków Tarnowskich Gór – jedynego miasta w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które powstało jako Miasto Wolności Górniczej. Wykorzystując źródła historyczne i narzędzia archeologii historycznej, uczestnicy poznają unikalny układ urbanistyczny miasta ukształtowany przez działalność górniczą – domy budowane na hałdach, ulice wytyczane między płuczkami, a także miejsca związane z religią i codziennością mieszkańców sprzed wieków.
Spacer ma charakter interaktywny – to uczestnicy, prowadzeni przez moderatora-przewodnika, samodzielnie odkrywają ślady przeszłości i rozwiązują zagadki oparte na autentycznych źródłach. Program zaprasza do roli miejskich badaczy i pokazuje znane miejsca z zupełnie nowej perspektywy.
Najważniejszym punktem wycieczki będzie wejście do niedostępnego na co dzień XVI-wiecznego budynku – jednego z najstarszych w mieście. W jego historycznych piwnicach uczestnicy zobaczą oryginalny piec chlebowy oraz wmurowaną bryłę kruszczu – autentyczny ślad górniczego dziedzictwa Tarnowskich Gór.
To wyjątkowa okazja, by zrozumieć przestrzeń miasta, odkryć jego ukrytą historię i spojrzeć na Tarnowskie Góry nie tylko jako miejsce z przemysłową przeszłością, ale jako świadectwo innowacyjności i wolności sprzed pięciu wieków.